Рус / Укр

095-44-84-094

Телефон гарячої лінії

 

ЄДИНИЙ ЦЕНТР ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ

"Безопаснее всего можно удвоить свои деньги, свернув их вдвое и положив в собственный карман" - Фрэнк Хаббард

Відповіді на питання

Питання: Доброго дня, планую покласти гроші на депозит, оскільки зберігати вдома свої зароблені тяжкою працею кошти не безпечно, але не знаю в якому банку краще розмістити свої кошти під відсотки в умовах сьогоднішньої банківської ситуації, підкажіть будь-ласка на що слід звернути увагу і як обрати банк?

(Володимир Іванович, Полтавська область)

Відповідь: Доброго дня! Так, на сьогоднішній день, це питання є актуальним та проблемним, але водночас якщо Ви вирішили покласти свої гроші на депозит у банк, необхідно перевірити інформацію про Банк, яка має бути актуальною та достовірною. Перш за все інформація про систему гарантування вкладів фізичних осіб, а також:

  • чи має Банк дозвіл (ліцензію на здійснення банківських операцій);
  • банківський звіт (аудиторський висновок) про результати діяльності банку за звітний період, зокрема на кредитний портфель);
  • чи є банк учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом;
  • чи не перебуває банк на стадії виведення неплатоспроможних банків з ринку шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації неплатоспроможних банків;
  • а також проаналізувати інформацію про банк, зокрема про ставки за депозитами (якщо банк підвищив у декілька разів ставки, інформація про акціонерів проблемні чи ні, а також на рекламну активність банку з метою залучити додаткові кошти).

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго дня,  я є вкладником банку «Національні інвестиції», станом на сьогоднішній день банк визнано проблемним, мій вклад складає більше 200 тис грн., але гарантовані 200 тис грн. я отримав, тепер на черзі задоволення моїх кредиторських вимог, де можна відслідковувати повну та достовірну інформацію щодо руху своєї четвертої черги?

(Василь, м. Київ)

Відповідь: Доброго дня! Інформація про проблемний банк та черговість задоволення вимог кредиторів розміщена в першу чергу на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (http://www.fg.gov.ua/), а також на  офіційному веб-сайті банку та на офіційному сайті Національного Банку  України (https://www.bank.gov.ua/), в офіційних друкованих ЗМІ, зокрема «Урядовий кур’єр» або «Голос України».

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

 

Питання: Доброго дня! Прошу Вас надати консультацію з питання, який перелік документів повинен бути у мене, як вкладника, щоб повернути свої кошти покладені на депозит?

(Олександр, м. Вінниця)

Відповідь: Доброго дня! Під час укладання договору про банківський вклад (депозит), перевірте та переконайтесь, що у Вас (Вкладника) на руках повинні бути обов’язково:

  • договір банківського вкладу (депозиту) із зазначенням дати укладання, строку укладання, взаємних прав та обов’язків, розмір вкладу, гарантії повернення вкладу, умови припинення та дострокового розірвання договору, власноручні підписи сторін та печатки Банку;
  • довідка про систему гарантування вкладів фізичних осіб, що засвідчується окремим підписом вкладника у договорі;
  • квитанція про зарахування коштів на банківський рахунок із зазначенням суми банківського вкладу, дати здійснення операції, власноручного підпису касира та печатки банку.

За наявності цих трьох документів Ви, як Вкладник гарантуєте повернення власних коштів та захистити свої порушені права.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Здравствуйте! В январе 2014 года я заключил депозитный договор с одним Банком, на сумму свыше 100 тыс грн. на сегодняшний день этот банк признан неплатежеспособным, подскажите куда возможно мне обратиться за возвратом своих денег с процентами и каким законом эта процедура регулируется?

(Владислав, г. Краматорск)

Відповідь: С момента оглашения банка неплатежеспособным, вступает в силу Закон Украины «О системе гарантирования вкладов физических лиц». Основным органом по вопросам защиты прав и законных интересов вкладчиков является Фонд гарантирования вкладов физических лиц. Фонд занимается вопросами вкладчиков, выплатой гарантированных средств, на сегодняшний день эта сумма составляет 200 000 грн, а также составлением реестра кредиторов. Полная информация о деятельности Фонда и стадиях выведения Банков признанных неплатежеспособными с рынка, размещена на сайте Фонда гарантирования вкладов физических лиц (http://www.fg.gov.ua/).

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго дня, напишіть будь-ласка відповідь на таке питання: якщо у договорі банківського вкладу є посилання на публічні правила/умови/договір/оферту тощо, чи маю я право як Вкладник вимагати таку інформацію від банка?

(Ірина, м. Одеса)

Відповідь: так, ця інформація є важливою для Вас як Вкладника, і Банк повинен на Вашу вимогу надати витяг з цих правил/умов/договору/оферти тощо, засвідчений уповноваженим працівником банку.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго дня, проконсультуйте мене з такого питання. На яку суму Вкладник може розраховувати, якщо Національним банком України оголошено неплатоспроможність Банку, в якому розміщено депозит та запроваджена тимчасова адміністрація?

(Олена Сергіївна, м. Маріуполь)

Відповідь: Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго вечора, напишіть будь-ласка відповідь на питання, яка сума гарантується на сьогоднішній день виплачується Фондом і на яку суму я можу розраховувати, якщо мій вклад складає 50 тис грн?

(Марія Василівна, Херсонська область)

Відповідь: відповідно до статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» максимальна сума відшкодування коштів за вкладами становить 200 тисяч гривень – це граничний розмір на одну фізичну особу, незалежно від того, чи має вона один або більше вкладів у одному банку. Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів у розмірі його вкладу разом з відсотками, нарахованими на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго дня, проконсультуйте мене за таким питання, якщо вклад перевищує гарантовану суму (більше 200 тис. грн.), або кошти за таким вкладом Фондом не відшкодовуються, чи може вкладник, у разі ліквідації банку, на отримання коштів понад гарантовану суму?

(Ірина Леонідівна, м. Бровари)

Відповідь: Так. У разі ліквідації банку задоволення таких кредиторських вимог здійснюється у черговості, визначеній у статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», у разі заявлення кредиторських вимог та їх включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів, за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідації та продажу майна банку.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго! Будь-ласка проконсультуйте питання черговості задоволення вимог кредиторів? В мене вклад складає більше 200 тис грн., гарантовані я вже отримав, а решту повідомили у порядку черговості.

(Вікторія, м. Київ)

Відповідь: статтею 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів у такій черговості:

1) зобов’язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян;

2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов’язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом, у тому числі покриття витрат Фонду, передбачених пунктом 7 частини другої статті 20 цього Закону, витрат, пов’язаних із консолідованим продажем активів Фондом;

4) вимоги вкладників — фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб — підприємців), які не є пов’язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом;

5) вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування;

6) вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб — підприємців), які не є пов’язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім’я яких заблоковано;

7) вимоги інших вкладників, які не є пов’язаними особами банку, юридичних осіб — клієнтів банку, які не є пов’язаними особами банку;

8) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом;

9) вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб — підприємців, а також юридичних осіб), які є пов’язаними особами банку;

10) вимоги за субординованим боргом.

Вимоги до банку, незадоволені за недостатністю його майна, вважаються погашеними, що не позбавляє Фонд або уповноважену особу Фонду права звертатися з вимогами до пов’язаної з банком особи у порядку, визначеному частиною п’ятою цієї статті.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго дня. Допоможіть мені у вирішенні проблемного та болючого питання, як повернути гроші більше 200 тис грн., якщо я є фізичною особою-підприємцем), і в порядку якої черги задовольняється моя заява?

(Андрій, Львівська область)

Відповідь: відповідно до пункту 4 статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вимоги вкладників — фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб — підприємців), які не є пов’язаними особами банку, задовольняються у четверту чергу, тобто після задоволення:

 1) зобов’язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян;

2) грошових вимог щодо заробітної плати, що виникли із зобов’язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

 3) вимог Фонду, у тому числі покриття витрат Фонду, а також витрат, пов’язаних із консолідованим продажем активів Фондом.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго дня. Я являюсь Вкладником Банку «ФІДОБАНК», який визнано збанкрутілим, через знайомих дізнався, що керівництво банку своїми діями призвело до збитковості банку, чи маю я право як Вкладник звернутися до суду та притягнути до відповідальності цих осіб?

(Георгій, м. Бровари)

Відповідь: Так. Звичайно, але в законодавстві про банківську діяльність є таке поняття Пов’язана з банком особа, детального визначення цього терміну нема, але можна дійти висновку, що це поняття поширюється на керівництво банку, акціонерів, інвесторів, особи які мають родинний та/або майновий характер.

Вкладник має право звернутись з позовом до пов’язаних з банком осіб, якщо є всі правові підстави та докази, що дії чи бездіяльність цієї особи призвели до неплатоспроможності банку, внаслідок завданої шкоди.

Питання притягнення до відповідальності регулюється статтею 58 Закону України «Про банки і банківську діяльність», зокрема:

Пов’язана з банком особа за порушення вимог законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, здійснення ризикових операцій, які загрожують інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, або доведення банку до неплатоспроможності несе цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність.

Пов’язана з банком особа, дії або бездіяльність якої призвели до завдання банку шкоди з її вини, несе відповідальність своїм майном. Якщо внаслідок дій або бездіяльності пов’язаної з банком особи банку завдано шкоди, а інша пов’язана з банком особа внаслідок таких дій або бездіяльності прямо або опосередковано отримала майнову вигоду, такі особи несуть солідарну відповідальність за завдану банку шкоду.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Допоможіть у питанні негативних наслідків для мене, як Вкладника, якщо я уклав договір з проблемним банком про банківський вклад (депозит), а вже потім дізнався що банк неплатоспроможний та запроваджено тимчасову адміністрацію?

(Сергій, м. Умань)

Відповідь: Негативні наслідки настають лише для Банку, оскільки Банк не дотримувався рішень Національного банку України щодо порядку здійснення банківських операцій на момент оголошення його неплатоспроможним, в частині обмеження чи припинення операцій, а не для його клієнтів, тому Вкладник не може нести відповідальність за дії працівників фінансової установи.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Питання: Доброго вечора. В мене є банківський вклад в іноземній валюті, яким чином здійснюється відшкодування (виплата коштів) коли банк оголошено неплатоспроможним?

(Михайло Семенович, м. Дніпр)

Відповідь: Відповідно до частини 5 статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті відбувається в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації.

У разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, на день початку процедури ліквідації банку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті здійснюється в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день початку ліквідації банку.

Відповідь надана юристом Єдиного центру правової допомоги.

Поділитись в соцмережах: