Рус / Укр

095-44-84-094

Телефон гарячої лінії

 

ЄДИНИЙ ЦЕНТР ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ

"Безопаснее всего можно удвоить свои деньги, свернув их вдвое и положив в собственный карман" - Фрэнк Хаббард

Вкладники банку «Фінанси і Кредит» виграли суд у Жеваго

В Україні вже існує ряд прецедентів, коли вкладникам в судовому порядку вдалося стягнути свої кошти з власників і керівників банку-банкрута.

Адвокат, заступник голови ГО «Громадський контроль банків» Арсен Маринушкін зазначає, що на сьогоднішній день є кілька подібних судових рішень на користь вкладників.

 Так, наприклад, 16 грудня 2016 року Дарницький районний суд прийняв рішення стягнути кошти з власника банку, народного депутата України, Костянтина Жеваго. Суд задовольнив позовні вимоги вкладника і повернув йому 1 032 560 гривень.

Раніше, 27 січня 2016 року Печерський районний суд Києва стягнув на користь іншого позивача вклад в розмірі кілька мільйонів гривень з «Брокбізнесбанку».

Також в березні 2015 року успіхом увінчався судовий процес по поверненню вкладу, який був розміщений в банку ПАТ «Міський комерційний банк».

-Так, такі судові провадження ініціюються вкладниками, оскільки вони намагаються знайти всілякі способи повернути свої заощадження, в тому числі ініціювати позови щодо власників банків, які причетні до доведення банку до стану неплатоспроможного, — пояснює адвокат.

Відповідно до статті 58 Закону України «Про банки і банківську діяльність» власник банку повинен вживати своєчасних заходів для поліпшення фінансового становища банку. Іншими словами, він повинен здійснювати ряд дій, в тому числі і докапіталізацію банку в період визнання його проблемним, але, як показує практика, власники не хочуть вкладати свої гроші, в результаті НБУ дає рефінансування, а власник докапіталізацію не здійснює, і банк визнається неплатоспроможним .

— Отже, власником банку порушується стаття 58 Закону України «Про банки і банківську діяльність». Більш того, ця стаття говорить, що на власника і керівництво банку може бути покладена цивільно-правова, а також кримінальна відповідальність. Але у нас, на жаль, на сьогоднішній день, після прийняття цього закону яким посилено відповідальність власників банку ще в березні 2015 року, жоден власник банківської установи до кримінальної відповідальності притягнутий не був, — пояснює Арсен Маринушкіна.

Але незважаючи на цю невтішну статистику, вкладники звертаються з такими позовами до судів і крім позитивних рішень, з’являються також негативні судові прецеденти, в яких позивачам відмовляють в задоволенні таких позовів.

Одним із прикладів такого негативного рішення суда- позов одного з вкладників банку «Форум» до його власника нардепа Вадима Новинського.

— Тут суд прийшов до висновку, що з правом звернення з подібним позовом у вкладників виникає тільки після того, як закінчиться ліквідаційна процедура банку, і буде проданий все його майно, — коментує правозахисник.

У цьому випадку спостерігається неузгодженість в законі, оскільки стаття 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» говорить про те, що в разі якщо майна банку не достатньо для задоволення вимог кредиторів, то його вимоги вважаються погашеними.
— Отже після того як закінчиться процедура ліквідації банку, майна не вистачить для задоволення вимог вкладників, відповідно їх вимоги будуть вважатися погашеними і банк вкладникам вже нічого не винен. Згідно з тією інформацією, яка є у відкритих джерелах, а саме на сайті Фонду гарантування вкладів, не складними математичними обчисленнями можна визначити, що майна не вистачить не тільки для задоволення вимог кредиторів 4-ї черги, а навіть — для третьої черги. Це стосується вкладників VAB банку, Дельта Банку, Фінансі і Кредит, Михайлівського, Хрещатик та інших великих банків.Саме тому ошукані вкладники змушені судитися з власниками банку, — пояснює Арсен Маринушкіна.

Деякі вкладники вже зараз йдуть відстоювати свої права не тільки в українських судах, а й активно готуються до подачі позовів до Європейського суду з прав людини.

На сьогоднішній день система гарантування вкладів в Україні на стільки недосконала, що вкладникам не залишається нічого іншого як повертати свої кошти через судові процеси. Для того, щоб повернути свої кошти потрібно боротися за свої права, але при цьому не сподіватися, що судове рішення буде неодмінно позитивним: без боротьби, нехай часом з ураженнями, домогтися повернення вкладів при нинішньому далеко недосконалому законодавстві вкладникам точно не вдасться.

Поділитись в соцмережах: